Frank & Maggie’s: Från hemmaköket till en nordisk hundmatsrevolution

När Julia och Josefine bytte sina finanskarriärer mot storkök var det inte bara för att starta ett eget företag tillsammans – det var för att förändra en hel bransch. Resultatet blev Frank & Maggie’s, Nordens första producent av hundmat av hemlagad kvalitet. 

– När vi startade hade vi en enkel idé: att ge hundar riktigt bra, naturlig och näringsrik mat, samtidigt som det skulle vara tryggt, enkelt och bekvämt för hundägarna. Och idag är det verklighet. Nu producerar och säljer vi färsklagad, fryst hundmat av högsta kvalitet – levererad hem till dörren med hjälp av Gordon, berättar Julia Hänström.

Allt började när de skaffade sina egna hundar, Frank och Maggie, och började intressera sig för hundarnas hälsa. Plötsligt fick de upp ögonen för vad den industriellt producerade hundmaten kunde innehålla; ofta hårt processade ingredienser, syntetiska tillsatser och billiga utfyllnader. Så de började laga egen mat till sina hundar. Idag har idén vuxit till ett bolag med egen produktion i Saltsjö-Boo, och en växande marknad i sikte. Redan efter ett par månader har de fått hundratals beställningar. 

Transparent – från gård till matskål

– Vi vill sätta en ny standard i branschen med fokus på kvalitet och transparens. Vi använder bara 100 % svenskt kött, mestadels svensk frukt och grönt och inga tillsatser. Alla våra råvaror kan spåras till källan. Sen lagar vi maten själva i vårt storkök. Vi tillagar den på låg temperatur för att eliminera skadliga bakterier men samtidigt bevara näringen. Sen fryser vi måltiderna i en chockfrys, vilket bevarar färskhet och näring – helt utan konserveringsmedel, berättar Josefine Hållsten.

“Vi provsmakar själva”

Frank & Maggie’s erbjudande är helt nytt på den nordiska marknaden: hemlagad hundmat som är färdig att servera, direkt från frysen. Själva liknar de det med matkassar på nätet – fast för hundar. Allt levereras hem till dörren i smarta portionsförpackningar, redo att tina och serveras. Och att hundmaten är god råder det ingen tvekan om. 

– Det här är riktig mat utan konstigheter, säger Julia. Och hundarna älskar den. Den smakar som en mild köttgryta med lite kryddor – vi provsmakar själva varje recept. 

Kyld leverans en förutsättning

Hela affärsidén bygger på hemleverans och då är logistiken avgörande. För att kunna hantera frysta hemleveranser i stor skala, och säkerställa att varje måltid levereras i rätt skick, valde Frank & Maggie’s att samarbeta med Gordon.

– Gordon är en förutsättning för vår tillväxt. Det är ju också det enda företaget som kan garantera leveranser med en obruten fryskedja över nästan hela Sverige och även delar av övriga Norden. För oss är ju leveransen en viktig del av kundupplevelsen, så det är viktigt att jobba med en partner man har förtroende för.

Med Gordon kan Frank & Maggie’s också erbjuda sina kunder hemleverans som följer med hundägarna på semestern:

– Eftersom vi täcker större delen av landet kan Frank & Maggie’s kunder enkelt ändra leveransadressen, till exempel under semestern, så att hundarna kan fortsätta äta den goda och nyttiga maten, säger Ali Ghoce, vd på Gordon.

Målet: Revolutionera hundmatsindustrin i Norden

När Julia och Josefine blickar framåt är målet tydligt: att revolutionera hundmatsindustrin i Norden och utbilda hundägare om vad riktig, näringsrik hundmat faktiskt är.

– Vår vision är att så många hundar som möjligt ska få uppleva hälsofördelarna med färsklagad mat. Det handlar inte bara om att växa – utan om att förändra en hel marknad och hur vi ser på hundmat i grunden. Vi vill sätta en ny ribba för vad premiumfoder verkligen betyder, säger Josefine. 

Frank & Maggie’s siktar på att ha branschens mest nöjda kunder, med en lojalitet som bygger på förtroende, transparens och resultat som märks. Det långsiktiga målet är att bli Nordens mest omtyckta och rekommenderade hundmatsvarumärke – inte bara störst, utan bäst för hunden. 

–Tillsammans med Gordon har vi alla möjligheter. Det känns verkligen tryggt att kunna växa med en partner som har samma servicefokus som oss, och som är så snabb, flexibel och professionell, säger Julia.

Dela:

Senaste nytt